پیام مدیر عامل بیمارستان رضوی به مناسبت 30 شهریور روز جهانی آلزایمر

World Alzheimer’s day Month in 2021

 

✅ هر ساله در 21 سپتامبر روز جهانی آلزایمر گرامی داشته می شود شعار جهانی سال 2021 که در این روز عنوان شده است:
“شناخت دمانس” “شناخت آلزایمر”
بیماری آلزایمر نوعی زوال عقل یا dementia است که با اختلال در حافظه ، تفکر و رفتار، مانع عملکرد روزانه فرد می شود.
.عوامل مختلفی مانند افزایش سن ، ژن ها ، سلامت وشیوه زندگی نظیرفعالیت بدنی ، رژیم غذایی ، الکل و سیگار کشیدن، اضافه وزن و چاقی (افزایش دور کمر) و آلودگی هوا و استرس می توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند همچنین ضربه به سر،فشار خون بالا، دیابت نوع دو ،اختلالات تیرویید ، افسردگی نیز ازعوامل بروزآلزایمرعنوان شده است.
زوال عقل جزء طبیعی پیری نیست ولی بیشتر افراد مبتلا به زوال عقل بالای 65 سال سن دارند و البته زوال عقل می تواند افراد جوان را نیز تحت تأثیر قرار دهد.
درمان آلزایمریکی از پرهزینه ترین خدمات در سیستم مراقبت های بهداشتی است و نکته قابل توجه این است که یک بیمار آلزایمری، یک خانواده را درگیر و به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.
بنابراین علاوه برلزوم انجام اقدامات جامع در راستای حذف و یا کاهش عوامل خطر بیماری و اصلاح سبک زندگی ، شناخت علایم اولیه و اقدام برای تشخیص زودهنگام بیماری نیز نه تنها کیفیت زندگی را بهبود می بخشد ، بلکه می تواند هزینه های مربوط به درمان بیماری آلزایمر را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
از زمان شروع همه گیری ویروس کرونا نیز ، همه ما ارتباط اجتماعی کمتری داشته ایم و شما یا خانواده و دوستانتان ممکن است به تازگی متوجه تغییراتی در خود یا اطرافیان شده باشید زیرا در این مدت نتوانسته اید زمان زیادی را با خانواده و عزیزانتان بگذرانید.
اگر شما یا نزدیکان شما مبتلا به علایمی نظیر اختلال حافظه ، توجه و تمرکز ذهن هستید ، همکاران ما در واحد آموزش و ارتقاء سلامت بیمارستان رضوی بصورت تلفنی و حضوری پاسخگوی شما در این زمینه می باشند.علاوه بر این کلینیک چکاپ بیمارستان رضوی نیز با ارائه خدمات پیشگیری و تشخیص زودهنگام بیماری ها،آماده ارائه خدمت به کلیه مراجعین عزیز می باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *