آموزش پزشکی

مانومتری مری

مواردی که پزشک درخواست مانومتری میدهد :
اختلال بلع ، سوزش سر دل (وقتی با درمان بهبودی حاصل نشود)، درد موقع بلع ، درد قفسه سینه ، در مواردی برای بررسی علل سرفه مزمن و خشونت صدا .

• قبل از مانومتری به نکات مهم زیر توجه کنید :
مصرف دارو :

داروهایی که باید ۲۴ ساعت قبل از مانومتری قطع شود وراپامیل ، آدالات ، دیلتیازیم ، ایزوردیل ، متوکلوپرامید ، لوپرامید ، پروپرانولول می باشند. داروهای خواب آور و آرامبخش باید ۱۲ ساعت قبل از مانومتری قطع شوند .
بجز داروهای فوق از داروهای دیگر میتوانید استفاده کنید . اگر پزشک معالج شما اجازه قطع داروی حیاتی شما ، مثل داروی فشارخون و قلب را نداد با مقدار بسیار کمی آب آن را صبح میل کنید و به اطلاع پرستار اتاق مانومتری هم برسانید .

اگر دیابت ( بیماری قند )دارید نصف داروهای روزانه خود را با مقدار کمی آب ، صبح میل کنید .

غذا و نوشیدنی :
صبح روز قبل ؛ از مایعات و سوپ صاف شده استفاده کنید و از ساعت ۸ شب ناشتا باشید و چیزی میل نکنید . قهوه ۲۴ ساعت قبل از آزمایش نباید استفاده شود.

• مدارکی که باید در روز آزمایش همراه خود بیاورید :
۱. نامه درخواست مانومتری
۲. گزارش آندوسکوپی و گزارش رادیوگرافی مری

۳. یک بطری کوچک آب معدنی در روز مراجعه به همراه داشته باشید . ( بطری آب را در یخچال یا فریزر قرار ندهید .)

روز آزمایش :
۱- ساعت تعیین شده در بخش آندوسکوپی حضور داشته باشید، در ابتدای آزمایش از شما پرسیده می شود با کدام یک از مجاری بینی بهتر نفس می کشید و باز تر است، سپس با پماد بی حس کننده آنرا بی حس می کنند.
۲-بعد از بی حس شدن مجرای بینی در حالی که روی لبه تخت نشسته اید، لوله پلاستیکی نازک و نرمی را از راه بینی در حالی که مرتب از شما خواسته می شود آب را با نی قورت دهید وارد معده شما می کنند.
۳-این آزمایش دردناک نیست، شما امکان دارد در موقع عبور لوله کمی احساس ناراحتی کنید که زودگذر است و بیشتر از یک دقیقه طول نمی کشد، سرفه و استفراغ در موارد نادر دیده می شود.
۴-بعد از وارد کردن لوله از شما خواسته می شود رو به بالا دراز بکشید، پس از جابجایی مختصر ، لوله را باچسب به بینی شما ثابت می کنند. در طول آزمایش باید تا موقعی که از شما درخواست نشد قورت ندهید و آرام نفس بکشید و صحبت نکنید.
۵-بعد از چند لحظه، به فاصله هر نیم دقیقه مقداری آب را با سرنگ وارد دهانتان می کنند با دستور پرستار از شما خواسته می شود آنرا قورت دهید، در صورتی که قبل از دستور پرستار یا بعد از قورت دادن آب، قورت اضافی داشته باشید در تفسیر آزمایش خلل ایجاد می شود. همکاری شما در قورت دادن آب و اجرای دقیق دستور پرستار در گزار صحیح مانومتری مری بسیار موثر است.
۶-در صورت همکاری مناسب شما آزمایش حداکثر ۴۵ دقیقه طول می کشد، در پایان لوله را خارج می کنند و شما می توانید به کارهای روزانه خود بپردازید.
۷-بعد از نیم ساعت از انجام مانومتری می توانید غذا میل کنید.
*تفسیر آزمایش شما نیاز به زمان دارد، ۲ الی ۳ روز پس از انجام آزمایش برای دریافت پاسخ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *