اخبار بیمارستان رضوی

جراحی قلب باز نوزاد ۲۶ روزه در بیمارستان رضوی با موفقیت انجام شد

جراحی قلب باز نوزاد ۲۶ روزه در بیمارستان رضوی با موفقیت انجام شد.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان رضوی، دکتر محمود حسین‌زاده ملکی، فوق تخصص جراحی قلب و عروق و جراح این نوزاد عنوان کرد: این نوزاد ۲۶روزه با تشخیص کوارکتاسیون آئورت در حالی برای جراحی ارجاع داده شد که حدود یک ماه پیش از تولدش پدر ۲۴ساله خود را با مشکل قلبی مشابه با همین اختلال قلبی از دست داده بود.

وی افزود: خوشبختانه با تشخیص به موقع و درستِ عدم اتصال آئورت نزولی به آئورت این نوزاد توانستیم با ترمیم کوارکت، او را نجات دهیم.

دکتر حسین‌زاده افزود: در واقع، کوارکتاسیون قلبی یک بیماری ژنتیکی است و احتمال انتقالش از والدین به نوزاد زیاد است. پدر این نوزاد هم در حین ورزش دچار ایست قلبی شده و احتمال می‌رود زمینه بیماری‌ وی نیز همین اختلال قلبی بوده باشد چراکه این بیماری همین کار را می‌کند و فرد تا سنین ۲۵ سالگی این بیماری را تحمل کرده و به یک باره این تنگی شدید شده و بر اثر آن، رگ پاره شده یا دریچه قلب نارسایی پیدا می‌کند و فرد را از بین می‌برد.

وی بیان کرد: باید اذعان کرد که غربالگری‌های حین بارداری از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری و درمان بیماری‌های مادرزادی قلبی است؛ یعنی مادری که باردار می‌شود اگر شکی بر بیماری مادرزادی قلبی مبنی بر سابقه فامیلی خود داشته یا علائم خاصی داشتند، باید آنومالی اسکن پیشرفته برای جنین انجام دهند و در صورتی که آنومالی اسکن جنین نشان دهنده بیماری قلبی پشرفته‌ای باشد که با حیات وی منافات داشته باشد، مجوز سقط داده می‌شود و در صورتی که اختلال خاصی در قلب جنین مشاهده نشود، پس از تولد می‌توان با جراحی‌های پیشرفته‌ای که خوشبختانه در حال حاضر در مشهد انجام می‌شود، اصلاحات را بر روی قلب نوزاد انجام داد.

این متخصص تأکید کرد: اگر مادر یا پدر یا وابستگان درجه یک جنین سابقه بیماری مادرزادی قلبی دارند، آن جنین در خطر بالاتری نسبت به بقیه قرار دارد چراکه برخی از ژن‌ها شناخته نشده‌اند و هزینه شناسایی ژن‌های معیوب بسیار بالاست؛ بنابراین باید تست‌های غربالگری را جدی بگیرند.

وی هم‌چنین ازدواج فامیلی را از عوامل خطر توصیف کرده و گفت: حتی اگر ازدواج فامیلی بر مبنای روابط دور فامیلی هم صورت بگیرد، می‌تواند خطرآفرین باشد. ابتلا به بیماری‌های مادرزادی قلبی به ذخیره ژنی افراد بستگی دارد و تنها تا حدودی می‌توان برای بیماری‌های شایع به انجام آزمایش‌های ژنتیکی اعتماد کرد. برخی از ژن‌ها نهفته هستند و در سنین نوجوانی یا جوانی بروز یافته و تظارهات آن‌ها دیر مشخص می‌شود.

دکتر حسین‌زاده در خصوص ارتباط بیماری‌های مادرزادی قلب و کرونا اظهار کرد: گزارش‌های درگیری قلبی بر اثر ویروس کرونا در حال انتشار است ولی از این موضوع که این ویروس مرموز باعث شیوع بیماری‌های مادرزادی قلبی شود، اطلاعی در دست نیست. ویروس کرونا قلب را درگیر کرده و می‌تواند دچار التهاب عضله قلب شود و اصطلاحا میوکاردیت ایجاد کند و بسیاری از ویروس‌ها این اختلال را ایجاد می‌کنند.

به گفته این متخصص، انتقال ویروس کرونا از مادر باردار به جنین هنوز به‌طور قطعی ثابت نشده ولی مقالات به‌روزی این امر را تأیید کرده و توصیه بر این است که مادران باردار تمام تلاش خود را بکنند تا از ابتلا به این ویروس مصون بمانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *