کلینیک چشم

خدمات ارائه شده در درمانگاه چشم شامل موارد زیر می باشد :

کلینیک اپتومتری: در این بخش معاینات مربوط به سنجش بینایی ، تعیین نمره عینک ، تجویز لنزهای تماسی طبی و بررسی دید بیماران انجام می شود . همچنین ارزیابی وضعیت عضلات چشم ها و نحوه عملکرد آنها و معاینه انحراف های چشم نیز از جمله اقدامات این واحد است . بررسی میزان دید رنگی و میزان درک عمق از آزمونهایی است که در صورت نیاز برای بیماران انجام می شود . در واحد اپتومتری فشار چشم به کمک دستگاه تونومتر غیر تماسی اندازه گیری شده و شبکیه یا ته چشم به طور کلی معاینه می شود و در صورت وجود مشکلات دیگر بیمار به متخصص مربوطه ارجاع می شود . تشخیص و درمان تنبلی چشم و ارائه درمانهای غیر جراحی و تمرینات چشمی ( اورتوپتکس ) نیز از وظایف کلینیک اپتومتری است

کلینیک چشم پزشکی: در این واحد که تحت نظر متخصصین و جراحان چشم می باشد ، معاینات کامل انجام شده و روش های دارویی یا جراحی برای بیماریهای مورد نظر ارائه می شود . در حال حاضر حدود ۱۲ نفر از پزشکان جراح در شاخه های فوق تخصصی مختلف چشم پزشکی از جمله بیماریهای قرنیه ، بیماریهای شبکیه و التهابات داخل چشمی ، آب سیاه یا گلوکوم ، استرابیسم یا انحراف های چشم و جراحی های زیبائی پلک و … در این واحد همکاری می کنند .

خدمات پاراکلینیکی: اینها مجموعه ای از تست های تشخیصی و معاینات تکمیلی هستند که جهت تأیید تشخیص یا ارائه درمان کاملتر برای بیماران انجام می شوند . کلینیک چشم بیمارستان رضوی با بهره گیری از ابزارهای دقیق و تجهیزات پیشرفته و مدرن موجود خدمات زیر را ارائه می دهد .

خلاصه ای از اقدامات واحد چشم به شرح زیر می باشد :

¯ سونوگرافی چشم : شامل ۱- بیومتری یا A- Scan به منظور اندازه گیری فاصله اجزای چشم و تعیین قدرت لنز داخل چشمی در بیماران نیازمند به عمل آب مروارید و یا پیوند قرنیه ، ۲- B Scan جهت بررسی وضعیت داخل کره چشم و تشخیص خونریزی ها و جداشدگی شبکیه چشم، ۳- پاکی متری برای اندازه گیری ضخامت قرنیه چشم ۴- UBM جهت معاینه دقیق قسمت های جلوی چشم بخصوص بخش هایی که بطور مستقیم قابل مشاهده نیست و اندازه گیری فاصله اجزای ظریف داخل چشم .
¯ توپوگرافی : تصویربرداری از سطح قرنیه چشم به منظور تشخیص انحنای قرنیه و نامنظمی های آن بخصوص در بیماران قوز قرنیه و یا پیوند قرنیه و همچنین جهت انجام جراحی عیوب انکساری.
¯ اسپکولار میکروسکوپی : شمارش سلول های لایه داخلی قرنیه جهت بررسی سلامت این لایه بخصوص در بیماران دچار قوز قرنیه و یا تورم قرنیه و یا بررسی این لایه بعد از پیوند یا کاشت لنز.
¯ فتواسلیت لمپ : عکسبرداری از قسمت های جلویی چشم و آسیب های وارد شده با بزرگنمایی زیاد و ثبت تصاویر جهت بررسی روند درمان انجام شده .
¯ پریمتری : اندازه گیری و ثبت میدان بینایی و اختلالات آن بخصوص در بیماران دچار آسیب های مغزی و یا گلوکوم
¯ فتوگرافی شبکیه : تصویر برداری رنگی از شبکیه چشم و عروق آن جهت مشاهده و ثبت خونریزی ها و اختلالات ته چشم بخصوص در بیماران دیابتی
¯ آنژیوگرافی دیجیتال : بررسی عروق شبکیه و لایه های داخلی چشم و التهابات داخل چشمی و میزان نشت عروق، انسداد رگ های ته چشم و … به کمک تزریق داروهای فلورسئین و یا ایندوسیانین.
¯ OCT: بررسی و تصویر برداری لیزری از لایه های شبکیه ، لایه عصبی چشم ، محل خروج مایع زلالیه و معاینه لایه های قرنیه . این روش ازتکنیک های پیشرفته معاینه وتشخیص میباشدکه کاربرد زیادی در چشم پزشکی دارد.
¯ کانفوکال میکروسکوپی : معاینه مستقیم لایه های قرنیه و تصویر برداری از سلول های آن بخصوص در عفونت های قرنیه و تشخیص عوامل میکروبی ، باکتری ها و یا قارچ ها در داخل قرنیه بدون نیاز به آزمایشگاه و نمونه برداری .
¯ لیزر یاگ (Yag Laser) : این لیزر برای درمان انواع خاصی از بیماری گلوکوم بکار می رود . همچنین جهت برطرف کردن رسوبات روی لنزهای داخل چشمی در بیمارانی که عمل آب مروارید انجام داده اند کاربرد دارد .
¯ لیزر شبکیه : این دستگاه با استفاده از انرژی نور لیزر در طول موجهای مختلف جهت درمان خونریزی های کوچک داخل چشمی و بخصوص در بیماران دچار دیابت بکار می رود . همچنین برای پیشگیری از بروز خونریزی و مسدود کردن رگ های اضافی شبکیه چشم از این لیزر استفاده می شود .
در کنار خدمات ارائه شده در کلینیک چشم بیمارستان رضوی اتاق عمل چشم نیز جهت انجام اعمال جراحی مختلف نظیر آب مروارید ، گلوکوم ، استرابیسم ، مجاری اشکی و پیوند قرنیه و … به ارائه خدمات می پردازد .

واحد گوش و حلق وبینی
پزشکان
ما یک تیم عالی از پزشکان ماهر، بسیار با تجربه و با انگیزه فوق العاده داریم. ما برای انتظارات .، نیازها و استانداردهای شما تلاش می کنیم. با پزشکان ما در اینجا ملاقات کنید

فهرست