کلینیک پریناتولوژی

کلینیک پریناتولوژی

پریناتولوژی چیست

اکثر زنان بارداری خود را آرام و بدون هیچ مشکل جدی به اتمام میرسانند اما برخی از مادران با مشکلاتی مواجه میشوند و بارداری آنها پرخطر در نظر گرفته می.شود پریناتولوژی یا طب مادر و کودک یک رشته فوق تخصص در زمینه زنان و زایمان است که به صورت اختصاصی تر به مراقبت های جنین و بارداریهای پرخطر میپردازد. در واقع پریناتولوژیستها پزشکانی هستند که بارداریهای پرخطر را کنترل میکنند.

برای درک بهتر این موضوع ابتدا باید بدانیم بارداری پرخطر به چه معناست. به طور کلی بارداری ای پرخطر در نظر گرفته میشود که طی آن به طور بالقوه جان مادر یا جنین در خطر .باشد بارداری میتواند از ابتدا پرخطر باشد یا با پیشرفت ،بارداری پرخطر .شود برخی از زنان حتی قبل از باردار شدن در معرض خطر بالایی قرار دارند پرخطر بودن لزوما به این معنا نیست که بارداری یا زایمان شما دشوار خواهد بود، اما به پزشک شما اطلاع میدهد که عواملی وجود دارد که باید هنگام برنامه ریزی درمان از آنها آگاه باشد و نیاز به کنترل و معاینات بیشتری در مقایسه با سایر زنان باردار دارید.

چه زنانی باید به پریناتولوژیست مراجعه کنند

هر مادری که بارداری پرخطری را پشت سر میگذارد، لازم است پریناتالوژیست مراجعه .کند برخی از عواملی که احتمال عوارض احتمالی بارداری را افزایش میدهند عبارتند از:

دیابت دارید یا در بارداری قبلی خود سابقه دیابت بارداری داشتید؛

  • سابقه بیماری قلبی یا فشار خون بالا دارید؛
  • مبتلا به بیماری کلیوی یا گوارشی هستید؛
  • سن شما بالای ۳۵ سال است؛
  • مبتلا به پره اکلامپسی هستید؛
  • مبتلا به یک بیماری عفونی مثل هپاتیت، HIV/AIDS یا توکسوپلاسموز هستید؛
  • آزمایشات بارداری شما مشکل غیرعادی را نشان داده است؛ سابقه مشکلات بارداری از جمله زایمان زودرس یا سقط جنین دارید؛
  • اگر سابقه جنین ناهنجار در بارداریهای قبلی خود داشته اید؛ جنین شما مشکوک به نقص مادرزادی یا مشکل رشد است؛ . به تکنیکهای تهاجمی تشخیصی قبل از تولد نیاز دارید؛ منتظر بیش از یک نوزاد هستید؛ مثلاً دوقلو یا سه قلو ( نیاز به ریداکت یا کاهش تعداد جنین دارید در بارداری چند قلویی)
 

دکتر نفیسه برادران رفیعی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
فلوشیپ پریناتولوژی
دارای گواهینامه سونوگرافی ARDMS امریکا

دریافت نوبت