فیزیوتراپی

فیزیوتراپی علمی است که نه تنها در بهبود کیفیت زندگی افراد نقش دارد، بلکه می‌تواند از ایجاد آسیب نیز پیشگیری کند. در واقع، فیزیوتراپی را باید بخشی از سیستم توانبخشی دانست که نقش فراوانی در مراقبت‌های حاد دارد. هم‌چنین در حفظ عملکردهای حرکتی، مدیریت بیماری‌های مزمن و آموزش به بیمار و مراقب او نیز مؤثر است.

مفید برای …

در هر مرحله ای از زندگی بیماران، فیزیوتراپی می‌تواند کمک‌کننده باشد؛ مثلا وقتی یک نفر بخاطر تصادف، بیماری و… توانایی جسمی و حرکتی‌اش را از دست داده است یا برای افرادی که دچار اختلالات دستگاه عصبی مرکزی (CNS)، اختلالات دستگاه عصبی محیطی (PNS)، رماتیسم، بیماری‌های تنفسی، قلبی- عروقی، سوختگی، آسیب ورزشی، اختلالا زنان و زایمانی و… دارند.

کمک به حفظ استقلال فردی

فیزیوتراپی به فرد کمک می‌کند تا توانایی‌هایش را افزایش دهد؛ به شخصی که بیماری پیش‌رونده‌ای مانند MS دارد کمک می‌کند تا توانایی‌هایش را حفظ کند. در کسی که میزانی از توانایی‌هایش را از دست داده است کمک می‌کند تا فعالیت‌ها و توانایی‌های جایگزین پیدا کند و به فرد آموزش‌های لازم را برای حفظ حداکثر استقلالش را می‌دهد.
فیزیوتراپیست‌ها با در نظر گرفتن شرایط فیزیکی و روانی افراد به آن‌ها کمک می‌کنند تا کیفیت زندگی‌شان افزایش یابد و با توجه به یافته‌هایشان قضاوت بالینی و پیش آگهی بیماری و برنامه درمانی را تعیین و با در نظر گرفتن اولویت‌های بیمار اهداف درمانی را مشخص کرده و راه‌کارهایی را برای مدیریت مشکل توسط خود بیمار ارائه می‌دهند.
دقیق‌تر بگوییم؛ اصلی‌ترین هنر و تخصص فیزیوتراپیست، توانایی انجام مهارت‌های دستی و حرکت‌درمانی است که برای پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها و درمان و توان‌بخشی افراد جامعه به کار گرفته می‌شود. تجهیزات مدرن الکتروتراپی مجهز به وکیوم، دستگاه الکتراسوند، دیاترمی، cpm زانو، cpm شانه، هات پک، تراکشن الکتریکال کمری و گردنی، چراغ‌های مادون قرمز، لیزر کم‌توان، لیزر پرتوان، تختپ‌های ایستا، بیوفیدبک، ویبراتور و هم‌چنین خواص امواج مختلف، مانند امواج صوتی، مغناطیسی، لیزر، شاک ويو، رادیویی و خواص درمانی آب (آب درمانی)، سرما و گرما، استفاده از سوزن خشک نیز در این فرایند به کار گرفته می‌شوند تا دستیابی به این اهداف آسان‌تر شود.
یک مرکز کامل فیزیوتراپی باید مشتمل بر بخش‌های الکتروتراپی، تمرین‌درمانی یا مکانوتراپی و نیز آب‌درمانی یا هیدروتراپی باشد. معمولا در مراکز درمانی ارائه خدمات فیزیوتراپی به بیماران بستری بسیار ضروری است. بیمارستان رضوی که دارای یکی از بهترین و مجهزترین مراکز فیزیوتراپی استان خراسان رضوی است، با بهره گیری از نیروی انسانی متخصص و کارآزموده شامل ۸ فیزیوتراپیست خانم و آقا در دو شیفت کامل صبح و عصر ( ساعت ۷ الی ۱۹:۳۰) خدمات فیزیوتراپی به بیماران سرپایی و بستری ارائه می‌کند.

ارائه خدمت به بیماران سرپایی

این مجموعه جهت رفاه حال بیماران گرامی شامل دو بخش مجزای خانم و آقا است که هر بخش مجهز به سالن‌های الکتروتراپی و مکانوتراپی است و کابین‌های درمان دارای فضایی مطابق با استانداردهای جهانی و مجهز به زنگ احضار، تخت‌هایی با قابلیت تنظیم ارتفاع، حفاظ کنار تخت و کفپوش‌های ضربه گیر است که ضامن ایمنی بیماران است.
بیماران با ضایعات عصبی، عضلانی، اسکلتی، آرتروز مفاصل، سکته مغزی و مشکلات ارتوپدی هستند از این خدمات بهره‌مند می‌شوند. این خدمات شامل فیزیوتراپی تنفسی و فیزیوتراپی اندام‌هاست که با هدف جلوگیری از عوارض جراحی‌های عمومی، قلبی، ریوی و پیشگیری از محدودیت‌های حرکتی و بهبود دامنه حرکتی مفاصل و کاهش DVT فعال است.

فهرست