آموزش پزشکی

فشارخون

فشار خون به چه معنی است؟

نیرویی است که خون بر دیواره رگ هایی که در آن جریان دارد وارد می کند و به صورت دو عدد بیان می شود.هر دو عدد مهم هستند.

عدد اول (عدد بزرگتر) فشار سیستولیک نامیده می شود و وقتی است که قلب شما با انقباض خود، خون را به درون رگ ها می راند. عدد دوم فشار دیاستولیک نام دارد (عدد کوچکتر) و در حقیقت فشار خون شما بین دو انقباض قلب (یا زمان پذیرش خون به داخل قلب) است.

علائم فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا به طور معمول هیچگونه علامتی ندارد.تنها راه اطمینان از ابتا به فشار خون بالا اندازه گیری فشار خون میباشد.فردی که به فشار خون بسیار بالا و درمان نشده مبتا می باشد،ممکن است دچار سردرد ،سرگیجه،خونریزی از بینی یا طپش قلب شود.

اثرات منفی فشار خون بالا بر بدن کدامند؟

سکته مغزی، حمله قلبی، سختی و تصلب شرایین، آسیب چشم،آسیب کلیه

روش های پیشگیری، کنترل و درمان پرفشاری خون:

تغییرات سالم در شیوه زندگی مانند کاهش وزن، ورزش منظم، ترک سیگار و مشروبات الکلی، کنترل استرس محدودیت مصرف نمک و پیروی از برنامه سالم غذایی می توانند به همان اندازه مصرف دارو،اثرات مفید داشته باشند. در بسیاری از افراد مصرف ترکیبی از چند دارو ممکن است نیاز باشد. شما و پزشکتان انتخا بهای متعددی دارید و در صورتی که برای پیدا کردن بهترین درمان موثر با یکدیگر همکاری نمایید، درمان فشار خون بالا موفق تر خواهد بود.

خود مراقبتی در فشار خون بالا:

از درمان پیروی کنید (شیوه سالم زندگی و مصرف دارو) تا بهترین نتایج را بگیرید.

از میزان فشار خون خود آگاهی داشته باشید و آن را به طور منظم اندازه بگیرید. افرادی که تحت درمان فشار خون می باشند، باید فشار خون خود را با تناوب بیشتری اندازه گیری نمایند.

از رژیم سالم غذایی استفاده کنید.مصرف غذاهای چرب را کاهش داده و مصرف میوه ها و سبزیجات و غلات سبوس دار را افزایش دهید. فعالیت بدنی مناسب داشته باشید.

روند فشار خون را کنترل کنید.به خاطر داشته باشید که شما هیچگاه از روی وضعیت جسمانی و احساس خودتان نمی توانید بگویید که فشار خونتان چقدر می باشد.

هر بار که در منزل فشار خون خود را اندازه می گیرید، آنرا در دفترچه ای یادداشت کنید و در ملاقات بعدی با پزشک این دفترچه را همراه خود ببرید.

با پزشک خود در مورد نام و مقدار داروهای ضدفشار خون خود و نحوه مصرف آنها صحبت کنید.

حتی اگر فشار خون شما کنترل بوده و احساس سلامتی می کنید، به فکر قطع یا کم کردن داروها نباشید. آگاه باشید که شرایط فعلی به علت مصرف دارو بوده و کاهش خودسرانه میزان دارو باعث بروز مشکل خواهد شد.

همواره لیستی از داروهایتان و مقدار مصرف آنها را در جیب یا کیف پول خود نگه دارید.

اگر هرگونه مشکلی پیدا کردید که احساس می کنید با مصرف دارو در ارتباط است (عارضه جانبی) با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید. مشکل مربوطه ممکن است مربوط به دارو نباشد یا ممکن است نیاز به کاهش مقدار مصرفی و حتی در برخی موارد تعویض آن با یک داروی دیگر بدون عارضه مربوطه، داشته باشد.

حتی اگر احساس سلامتی می کنید پیش از تمام شدن داروها نسبت به تهیه مجدد آنها اقدام نمایید. به خانواده خود بگویید که مبتلا به فشار خون بالا هستید و از آنها در درمان خود کمک بخواهید. در صورت امکان از همسر یا یکی از اعضای خانواده بخواهید تا در هنگام ملاقات با پزشک همراه شما باشند تا با درمان شما،شامل داروها و تغییرات مورد نیاز در شیوه زندگی آشنا شود.

به صورت دوره ای بینایی چشم خودتان را توسط متخصص چشم پزشکی، مورد ارزیابی قرار دهید.

علائم هشدار:

اگر دچار سردرد، خواب آلودگی و خمیازه طولانی، سرگیجه شدید،احساس ضعف در پاها، بازوها یا عضات صورت، اشکال در صحبت کردن، تغییرات بینایی، بیحسی یک نیمه بدن، بطور ناگهانی از بینی یا فشار خون بالاتر از ۱۸۰ / ۱۰۰ با پزشک خود مشورت یا به بیمارستان مراجعه نمایید.

توجه:
وجود سابقه فشار خون در خانواده خطر ابتلا به فشار خون را بیشتر می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *