پزشکی هسته ای

پزشکی هسته ای بیمارستان فوق تخصصی رضوی

بخش پزشکی هسته ای به مساحت قریب به 2000 مترمربع یکی از بزرگترین بخشهای پزشکی هسته ای در ایران و خاور میانه است که در فاز دو بیمارستان رضوی و در سال 1392 شروع بکار نموده است. این مرکز  شامل3 قسمت اصلی (بخش تصویربرداری تشخیصی ، بخش درمانی  و بخش سیکلوترون ) میباشد. این مرکز با دارا بودن فضای فیزیکی وسیع، بخش درمان، تصویربرداری پیشرفته نظیر SPECT, SPECT/CT, PET/CT قادر به ارائه خدمات تشخیصی و درمانی به بیماران می باشد. 

بخش تصویربرداری: دارای سه دستگاه تصویربرداری SPECT, SPECT/CT و PET/CT می باشد که برای مقاصد تصویربرداری تشخیصی استفاده می شود.

1-اسکن قلب برای ارزیابی ایسکمی و وایابلیتی قلب.

2-اسکن پرفیوزن مغز برای ارزیابی صرع، اختلال بویایی.

3-اسکن استخوان برای ارزیابی تومورهای اولیه و متاستاز دهنده به استخوان.

4-اسکن کلیهDTPA-DMSA-CAPTOPRIL

5-VCUG برای ارزیابی برگشت ادرار از مثانه به حالب

6-اسکن تخلیه معده   

7-لنفوسینتی گرافی برای پیدا کردن گره لنفاوی پیشاهنگ

8-پرفیوژن ریه برای ارزیابی آمبولی ریه.

ونتیلاسیون ریه برای ارزیابی آمبولی ریه.

9-تیروئید برای بررسی ندول تیروئید و پرکاری/ کم کاری تیروئید

10-RBC برای همانژیوم کبدی و ارزیابی خونریزی گوارشی

11 –پاراتیرویید برای بررسی علل پرکاری پاراتیروئید

13-داکروسیتوگرافی برای ارزیابی مجاری اشکی.

14- اسکن مجاری صفراوی برای بیماران با شک به کوله سیستیت حاد

15- ارزیابی بیماران مبتلا به بیماریهای بدخیم با PET/CT

بخش درمان: دارای سه اتاق مجزا با امکانات کامل مونیتورینگ  شبانه روزی بیمار می باشد

 • درمانهای کانسر تیروئید تمایزیافته با I-131
 • تومورهای نورواندوکرین مقاوم به درمان با Lu-177-DOTATATE
 • کانسر پروستات مقاوم به درمان با Lu-177-psma
 • درمان بیماران نروبلاستوما و فئوکروموسیتوما با I-131-MIBG

لازم به ذکر است که درمانهای سرپایی نظیر متاستازهای استخوانی گسترده ، رادیوسینوکتومی برای موارد ارتریت های التهابی و بیماران هموفیلی و پرکاری تیروئید نیز از درمانهای انجام شده در این مرکز می باشد.

 بخش سیکلوترون بیمارستان رضوی  که دومین مرکز خصوصی سیکلوترون در ایران ( بعد از مسیح دانشوری) می باشد و شامل بخش های زیر می باشد

 • دستگاه سیکلوترون
 • بخش تولید
 • بخش Qc
 • بخش Dispense

 دستگاه سیکلوترون:

دستگاه سیکلوترون نوعی شتاب دهنده ی ذرات می باشد که از طریق برقراری دو میدان مغناطیسی و الکتریکی باعث شتاب ذرات به صورت دورانی می شود که عمدتا پرتون و نوترون مورد استفاده قرار می گیرند. هدف از این عمل تولید انرژی لازم در ذره برای ایجاد یک واکنش هسته ای و تولید ایزوتوپ ها یا رادیونوکلوئیدهایی که استفاده ی پزشکی دارند می باشد.

 بخش تولید:

داروهای تولید شده در قسمت سیکلوترون شامل FDG,  Ga-PSMA, Ga DOTA, NaF, FET می باشد در بین داروهای تولید شده بیمارستان رضوی تنها و اولین مرکز تولید کننده NaF, FET می باشد و ,  Ga-PSMA, Ga DOTA در مرکز رضوی و سازمان انرژی اتمی تولید می شود که عملا بخاطر نیمه کوتاه داروهای یاد شده انحصاری رضوی می باشد. دو پروژه تولید Ga citrate و F-PSMA ( بدون نیاز به تهیه ژنراتور گالیوم از سازمان انرژی اتمی) کلید خورده است که در حال بررسی نهایی و انیمال استادی می باشد.

بخش QC:

کنترل کیفیت دارو و اتاق کنترل کیفیت و آزمایشگاه میکروبیولوژی انجام می شود در این بخش داروی تهیه شده از نظر خلوص رادیوشیمیایی و رادیونوکلوئیدی و میکروبیولوژی مورد بررسی قرار می گیرد، دستگاههای مورد استفاده شده در این قسمت HPIC، GC ، TLC ، &-SPECT ، PH meter ، DOSE CALIBRATOR ، انکوباتور ، اتوکلاو می باشد.

 در حال حاضر در بخش پزشکی هسته ای بیمارستان رضوی سه پزشک متخصص، هفت پرستارپرتوکار، 5 کارشناس تصویربرداری، 5 نیروی تخصصی در سیکلوترون، سه کمک پرستار و 4 نفر متصدی پذیرش خدمت رسانی می کنند.

بخش پزشکی هسته ای بیمارستان رضوی دارای دو سیستم مانیتورینگ یا پایش محیطی ا ز نوع Portable(قابل حمل)  می‏باشد که عبارتند از:

 1. شارنده سفیلاسیون از نوع Como
 2. شارنده GM از نوع Gratez

تمامی همکاران شاغل در این بخش دارای فیلم بج اختصاصی هستند که این فیلم ها هر دو ماه یکبار توسط مسئول فیزیک بهداشت بخش به امور حفاظت در برابر اشعه ارسال تا میزان پرتوگیری هر کدام از آنها معین گردد. مسئول فیزیک بهداشت می‏باید نظارت لازم در این مورد را به گونه ای اعمال می‏کند که میزان پرتوگیری همکاران شاغل در این بخش هیچگاه از مقادیر آستانه شغلی این افراد تجاوز ننماید.

تمامی همکاران شاغل در این بخش دارای پرونده بهداشتی هستند. در این پرونده آزمایشات پزشکی پرتوکاران که هر شش ماه یکبار انجام می‏شود به منظور بررسی پرتوگیری احتمالی این افراد مورد بررسی قرار گرفته و ثبت می‏شوند.

به دلیل اینکه همکاران شاغل در بخش پزشکی هسته ای حمل و نقل ظروف رادیو دارو را نیز انجام می‏دهند لذا به منظور ارزیابی دوز رسیده به دست آنها نیز از یک نوع دوزیمتر از نوع دوزیمتر انگشتی TLD استفاده می‏گردد که این دوزیمتر ها مثل انگشتر در درون انگشت این افراد قرار می‏گیرند. طبیعتاً مسئول فیزیک بهداشت گزارش دریافت از امور حفاظت دربرابر اشعه در مورد دوز دریافتی دست این افراد را نیز بررسی و ضمن اطلاع به خود این افراد ،درون پرونده مخصوص نگهداری می‏کند.

چشم اندازهای اینده بخش پزشکی هسته ای:

 • درمان بیماران لنفوم مقاوم به درمان با Lu-177-DOTA-RITOXIMAB
 • درمان بیماران مبتلا به سرطان پوستی با داروی Re-188
 • تولید رادیوداروی F-18-PSMA
 • تولید رادیوداروی Ga-68-cytrate
 • صادرات داروی F-18-FDG به شهرهای درخواست کننده دارو.

 

پزشکان

ما یک تیم عالی از پزشکان ماهر، بسیار با تجربه و با انگیزه فوق العاده داریم. ما برای انتظارات .، نیازها و استانداردهای شما تلاش می کنیم. با پزشکان ما در اینجا ملاقات کنید
دکتر نسیم نوروزبیگی

دکتر نسیم نوروزبیگی

متخصص پزشکی هسته ای

دکتر وحیدرضا دباغ

دکتر وحیدرضا دباغ

متخصص پزشکی هسته ای

دکتر کامران آریانا

دکتر کامران آریانا

متخصص پزشکی هسته ای

دکتر رامین صادقی

دکتر رامین صادقی

متخصص پزشکی هسته ای

دکتر امیررضا خراسانچی

دکتر امیررضا خراسانچی

متخصص پزشکی هسته ای

دکتر سیدرسول زکوی

دکتر سیدرسول زکوی

متخصص پزشکی هسته ای

دکتر فرشاد امامی

دکتر فرشاد امامی

متخصص پزشکی هسته ای