نخستین نشست هم‌اندیشی علمی «فلسفه و مفاهیم بنیادین سلامت» برگزار شد

نخستین نشست هم‌اندیشی علمی «فلسفه و مفاهیم بنیادین سلامت» برگزار شد
نخستین نشست هم‌اندیشی علمی «فلسفه و مفاهیم بنیادین سلامت» در قالب مرکز تحقیقات بین‌رشته‌ای سلامت بیمارستان رضوی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی، این نشست باحضور اعضای هیأت علمی دانشگاه،اعضای مراکز تحقیقات بین رشته ای،اساتید حوزه علمیه،متخصصان طب سنتی و حکمی و اعضای مجمع عالی حکمت اسلامی پیرامون تحلیل و بررسی «نظریه فلسفه سلامت شبکه‌ای» و نیز «بررسی تطبیقی فلسفه سلامت» در بیمارستان فوق تخصصی رضوی برگزار شد.
در این نشست، حجت‌الاسلام واسطی، پژوهشگر حوزه علمیه، نظریه فلسفه سلامت شبکه‌ای را به‌عنوان نظریه پایه و راهنما در تولید نظریات حوزه سلامت تبیین کرد. هم‌چنین دکتر تقی پور، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، طی این نشست ضمن بیان اهداف گروه پژوهشی فلسفه سلامت مرکز تحقیقات بین رشته‌ای سلامت به بیان مقدمه‌ای تطبیقی در خصوص فلسفه سلامت پرداخت.
حجت‌الاسلام والمسلمین احمد ترابی، عضو هیأت علمی گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی مشهد، درباره این نشست عنوان کرد: موضوع اصلی نخستین نشست هم‌اندیشی علمی «فلسفه و مفاهیم بنیادین سلامت»، بررسی مبانی سلامت در نگرش مبانی اسلامی و فلسفه سلامت بود که بر آن اساس، نگرشی دینی در شبکه هستی مطرح شد که مسأله سلامت را می‌توان در آن پیگیری کرد.
وی ادامه داد: با این نگرش و مبتنی بر این ساختار اگر بخواهیم به مسائل سلامت‌محور پاسخ بگوییم، هیچ‌گونه نقصی نباید به این تفکر ورود یابد تا بتوان نتیجه بی‌نقصی را حاصل کرد. بر همین اساس، با تلاش‌های سخنرانان شبکه کامل این ساختار ارائه شد تا پاسخ‌های دقیق و جدی برای نظام سلامت حاصل شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین ترابی اظهار کرد: این مبانی به عنوان مقدمات فلسفه اسلامی مطرح شد و طی این جلسه تلاش شد راهکارهایی طراحی شود تا در میدان عمل و در نظام پزشکی و سلامت کشور، این نظریات به کار گرفته شود.
وی با اشاره به اینکه این جامع‌نگری به امر بهداشت و سلامت از زوایای مختلفی در سطح جهانی مورد توجه است، بیان کرد: در قدیم، سلامت جسم و بدن مطرح بوده و اکنون روان نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است.
حجت‌الاسلام والمسلمین ترابی متذکر شد: آستان قدس رضوی نیز با دارا بودن مرکزی فوق پیشرفته چون بیمارستان رضوی با انجام مطالعاتی در حوزه فلسفه سلامت، گام‌های پربرکتی در این مسیر برمی‌دارد و با جذب نیروهای توانمند و علاقمند به حوزه فلسفه و سلامت، می‌تواند جریانی علمی را به راه بیندازد که نتایج عملی شاخصی را به همراه خواهد داشت.
تاریخ درج: ۱۳۹۸/۰۴/۱۰
تعداد بازدید : 376

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: