نخستین بیمارستان دارای مجوز پذیرش بیماران غیرایرانی

نخستین بیمارستان دارای مجوز پذیرش بیماران غیرایرانی
در طول سال‌های اخیر با توجه به افزایش امید به زندگی در سطح جهانی و پیر شدن جمعیت دنیا، گردشگری سلامت که شامل گردشگری پزشکی، گردشگری درمانی و گردشگری صحت است، اهمیت به‌سزایی در جهان یافته و صنعت گردشگری نقش موثری در معادلات بین‌المللی دارد. از آن جا که وجود مرقد منور و مطهر امام هشتم، حضرت رضا(ع)، مشهد را در ردیف شهرهای مهم مذهبی دنیا به شمار آورده و همه ساله میلیون‌ها زائر شيفته را مجذوب خود می‌کند، توجه به امر سلامت و درمان ضروری به نظر می‌رسد؛ موضوعی که بیمارستان فوق تخصصی رضوی درجه اهمیت آن را به خوبی درک کرده و هم‌پای این اهمیت، پیشرفت قابل توجهی در این عرصه داشته است. درباره این مرکز و خدماتش به بیماران غیرایرانی با دکتر سید سعید سعیدی شهری، مشاور گردشگری سلامت بنیاد سلامت آستان قدس رضوی و مسئول دپارتمان گردشگران سلامت (IPD)بیمارستان فوق تخصصی رضوی به گفتگو نشستیم.

دکتر سعیدی، هدف استان قدس رضوی از ورود به حوزه درمانگری برای گردشگران غیرایرانی چه بوده است؟
در حقیقت با توجه به جایگاه حرم مطهر رضوی همه ساله تعداد زیادی زائر غیرایرانی به این محل شفا و شفاعت می‌آیند و طبیعتاً بحث خدمت‌رسانی به زائران بارگاه منور رضوی علاوه‌بر ایرانیان عزبز درباره غیرایرانیان نیز مطرح است و یکی از مصادیق مهم و نیازسنجی شده خدمت، مباحث درمانی است.

و ورود استان قدس رضوی به این حوزه از کی آغاز شد؟
مجوز تاسیس نخستین واحد و دپارتمان گردشگران سلامت(IPD) در کشور در سال ۱۳۹۴ به طور رسمی به بیمارستان فوق تخصصی رضوی اعطاء شد و این‌گونه فعالیت‌های رسمی در این زمینه شکل گرفت.

و بیشتر مراجعات برای دریافت خدمات درمانی در چه حوزه‌هایی است؟
به دلیل گستردگی پوشش درمانی در بیمارستان رضوی، اکثر رشته‌های فوق تخصصی این مرکز درمانی مورد توجه غیرایرانیان قرار دارد؛ به طور ویژه می‌توان گفت بیشترین مراجعات به دلیل بیماری‌های زنان، جراحی‌های قلب و عروق، درمان سرطان و پس از آن، بیماری‌های چشمی است.

چه تعداد مراجعه‌کننده ماهانه در این مرکز خدمات درمانی خود را دریافت می‌کنند؟
حدود ۳ هزار و ۷۰۰ مراجعه‌کننده در ماه به این مرکز می‌آیند و تعداد سرویس‌هایی که هر کدام از این مراجعان از این مرکز دریافت می‌کنند چشمگیر است. برخی خدمات سرپایی دریافت می‌کنند و بسیاری هم بستری شده و خدمات پیشرفته‌تری مطالبه دارند.

که معمولاً بیشتر از چه کشورهایی به مشهدالرضا(ع) مشرف می‌شوند؟
عمده این مراجعه‌کنندگان از کشورهای عربی به این شهر مقدس مشرف می‌شوند و عراق در میان ان‌ها رتبه نخست مراجعه را دارد و علاوه‌بر آن‌ها، مراجعان از کشورهای ترکمنستان و افغانستان رتبه‌های بعدی را دارند اما باید گفت که این مرکز تقریباً از ۵ قاره مراجعه‌کننده دارد.

خدمات ویژه واحد گردشگری سلامت به بیماران غیرایرانی این مرکز چگونه است؟
حضور پزشک مشاور مسلط به زبان‌های عربی و انگلیسی برای تنظیم برنامه‌های درمانی مراجعان و راهنمایی دقیق آن‌ها از مزایای بزرگ این مرکز به شمار می‌رود.
راه‌اندازی و بهره‌گیری از سیستم Fast track برای جلوگیری از حضور این میهمانان ویژه در صفوف انتظار دریافت خدمات درمانی و همراهی تمام وقت مترجمان برای برقراری ارتباط دقیق و صحیح میان بیمار و پزشکان و کارکنان بیمارستان از خدمات ویژه این مرکز است.
اخیرا بخش ویژه بستری بیماران غیرایرانی را با عنوان CCU IPD راه‌اندازی کردیم تا با ارائه خدمات رفاهی هتلی بهتر برای همراهان بیمار، شرایط مطلوب را برای دوره درمان ان‌ها فراهم سازیم.

آقای دکتر، این میهمانان ویژه عمدتاً چگونه با بیمارستان رضوی آشنا می‌شوند؟
در حقیقت اکثر مراجعه‌کنندگان غیرایرانی به بیمارستان رضوی نتیجه کیفیت ارائه خدمات در این مرکز برای بیماران حوزه گردشگری سلامت در منطقه بوده و رضایتمندی افراد باعث تبلیغ و شیوع آوازه این مرکز شده است. البته شرکت‌های گردشگری سلامت منطقه که طرف قرارداد با بیمارستان رضوی هستند نیز در زمینه جذب متقاضیان سلامت و درمان با این مرکز همکاری دارند.
و حتما حجم حضور این گردشگران سودآوری مالی فراوانی به همراه دارد.
دقیقا. اگرچه نگاه ما در بیمارستان رضوی سودآوری از جهت ارائه خدمات درمانی نبوده و نیست اما در سال ۹۷، درآمد حاصل از جذب گردشگران سلامت در بیمارستان رضوی چشمگیر بوده و اکنون حدود ۱۳ درصد از درآمدهای این مروکز درمانی از محل همین امر حاصل شده است.

به عنوان آخرین سوال، چه عامل یا عواملی را در این امر موثر می‌دانید؟
نخست ارائه خدمات درمانی باکیفیت. در وهله دوم برگزاری جلسات، سمینارها و کنگره‌های علمی بزرگ در سطوح بین‌المللی در بیمارستان رضوی توانسته توانمندی‌های این مرکز فوق پیشرفته را به جهانیان بشناساند.
البته باید در نظر گرفت که برخی از خدمات تشخیصی مانند بهره‌مندی از دستگاه پت‌سی‌تی اسکن در زمینه علم پزشکی هسته‌ای در ایران، پس از تهران تنها در مشهد و در این مرکز درمانی ارائه می‌شود و همین امر یعنی بی‌همتایی برخی خدمات نیز این بیمارستان را زبان‌زد کشورهای اطراف کرده است.
تاریخ درج: ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
تعداد بازدید : 1217

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: