دکتر احمدشاه ‌فرهت : گریه نوزاد خوب است!

دکتر احمدشاه ‌فرهت :  گریه نوزاد خوب است!
دکتر احمدشاه ‌فرهت در کنفرانس علمی تغذیه با شیرمادر گفت: گریه نوزاد زبان اوست و استفاده از این زبان برای برقراری ارتباط خوب است.
به گزارش روابط عمومی بیمارستان رضوی این فوق تخصص نوزادان با اشاره به اینکه گریه نوزادان علل مختلفی دارد، افزود: گریه نوزاد حداقل 10 دقیقه و دو مرتبه در روز است که گاه تا یکی دو ساعت در روز نیز می‌رسد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: متاسفانه در مواجهه با گریه نوزادان اولین متهم شیر مادر است و اتهامات مختلفی از جمله کمبود شیر، رقیق بودن و نامناسب بودن آن مطرح می‌شود در حالی که شیر هر مادر بهترین غذای ممکن برای نوزاد است. وی با اشاره به اینکه ساخته‌ی دست بشر هیچگاه با خلقت الهی قابل مقایسه نیست؛ گفت: شیر مادر، شیری است که خداوند در یک مسیر طبیعی تولید آن را در بدن مادر و برای تغذیه نوازد ممکن کرده است؛ لذا حتی مقایسه‌ی آن با شیرخشک و امثالهم اشتباه است.
وی نتیجه‌ی مرتبط دانستن گریه نوزاد با کیفیت شیر مادر را اشتباه خوانده و افزود: نتیجه چنین طرز تفکراتی خوراندن آب‌قند و شیر خشک به نوزادان و در نهایت کم شدن و قطع شدن شیر مادر و محروم ماندن نوزادان از یک غذای کامل در مقایسه با غذاهای بی‌ارزش است. 
وی در ادامه به تشریح موارد گریه‌های خطرناک نوزادان پرداخت و گفت: گریه همراه با تب، استفراغ، اتساع شکم، گریه همراه با انحراف چشم، گریه ضعیف همراه با ناله و گریه‌ای که بدون علت بیش از ده دقیقه طول بکشد باید بررسی شود. 
دکتر ‌فرهت افزود: نوزادان مادران معتاد معمولا به علت نیاز به ماده مخدر گریه‌های طولانی مدت دارند که معمولا فینوباربیتال در این رابطه تجویز می‌شود؛ گاه گریه نوزادان به علت افزایش درجه حرارت محیطی است که باید متعادل‌سازی دما صورت بگیرد؛ گاهی گریه به خاطر سوختگی‌های بین پاهاست؛ گاهی گریه به دنبال احتقان بینی و در پی سرماخوردگی است که در این مورد استفاده از قطره کلروسدیم یا چکاندن شیرمادر در بینی نوزاد توصیه می‌شود.
وی در ادامه افزود: گاهی گریه نوزاد همراه با افزایش ضربان قلب و میوکاردیت است که خطرناک بوده و نیاز به مداخلات پزشکی است. مواقعی نیز گریه به همراه تورم بیضه یا بی‌حرکتی اندام رخ می‌دهد که نیاز به مداخلات جراحی دارد. به طور کلی می‌توان گفت گریه‌‌های مداوم نوزاد اگر با عدم رشد مناسب همراه باشد باید جدی گرفته شود و در غیر این صورت امری عادی است.
وی در تشریح نوع دیگری از گریه‌ی نوزادان که مربوط به کولیک است؛ گفت: نوزادان به ویژه نوزادانی که در معرض مواد آلرژی‌زا هستند و یا شیرخشک استفاده می‌کنند دچار نفخ و کولیک روده‌ای می‌شوند که معمولا طی یک دوره سه تا شش ماهه رفع می‌شود؛ این گریه‌ها معمولا بین ساعات 6 تا 10 شب رخ می‌دهد و با نگه داشتن دست و پای نوزاد در کنار بدنش یا پیچیدن نوزاد در یک پارچه گرم، استفاده از لالایی و یا تغییر وضعیت نوازد و قراردادن روی شکم بهبود یافته ونوزاد آرام می‌گیرد. 

تاریخ درج: ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
تعداد بازدید : 17998

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: