توصیه های خوردنی برای ایام دید و بازدید عید

توصیه های خوردنی برای ایام دید و بازدید عید
شنبه‌ها و فرداهایی که همیشه به خودمان قول می‌دهیم و نمی‌دانیم کی شروع می‌شوند! همۀ ما اگر برای خودمان هم درگیر «مسأله» که چه عرض کنم، درگیر «معضل چاقی» نباشیم حتما در اطراف خود افرادی را می‌شناسیم که دغدغه لاغر شدن دارند و امان از چاقی که چه آسان حاصل می‌شود و گاهی لاغری را به یک آرزو مبدّل می‌کند. خیلی از افرادی که از افزایش وزن و چاقی مدام رنج می‌برند، متأسفانه تعطیلات نوروز را با افزایش وزن مجدد و چشمگیری به پایان می‌رسانند و اغلب از این موضوع آزرده‌خاطرند. در این فرصت مقتضی که در آستانه فرارسیدن ایام دل‌نشین عید نوروز و خوشمزگی‌هایش هستیم به سراغ دکتر صفریان، متخصص تغذیه بیمارستان رضوی و رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد رفته و درباره چند و چون خوردن در این ایام با ایشان به گفت‌وگو نشستیم. پیشنهاد می‌کنم اگر نگران سلامتی خود هستید و در عین حال، نمی‌توانید از عید و خوراکی‌های خاصش دست بکشید، حتما با دقت در این گفت‌وگو همراه‌مان باشید؛ شاید لاغر شدن برای شما هم ممکن باشد...

آقای دکتر، چرا تعطیلات عید گاهی چاق کننده است؟
این مشکل را به فصل بهار و تعطیلات ابتدایی‌اش نسبت ندهیم. مشکل اینجاست که در این ایام افراد فرصت بیشتری برای ماندن در خانه و کار نکردن و فعالیت و تحرک نداشتن دارند. علاوه‌بر این، متأسفانه در این ایام، از غذاهای چرب و چیلی و انواع شیرینی‌جات بیشتر از سایر زمان‌ها استفاده می‌شود. دورهمی‌ها باعث می‌شود که افرادی که دارای چربی و قند خون بالا هستند، کنترل عادات غذایی‌شان کاهش یافته و مشکلاتی برای بدن خود ایجاد کنند.

یعنی بی‌تحرکی و کم‌تحرکی مهم‌ترین اقدام نادرست در این ایام است؟
بی‌تحرکی کمتر مطرح است. مهم مصرف غذاهای پرچربی و پر از شیرینی است که مشکلات عدیده‌ای را ایجاد می‌کنند. همیشه برای افراد چاق توصیه می‌شود برای میهمانی‌های خود برنامه خاص داشته باشند. این توصیه در ایامی مانند عید نوروز تعمیم داده می‌شود و برای همگان الزامی است.

چه برنامه خاصی؟
ببینید مثلا در روزی که می‌خواهیم به میهمانی برویم، در منزل خود حتما غذای ساده، کم و سبک میل کنیم تا با غذایی که در میهمانی صرف می‌شود، دریافت مواد غذایی‌مان خیلی زیاد نشود. بالاخره در محافل و میهمانی‌ها مجبور به میل غذاهای خاص هستیم. البته در محافل توصیه می‌شود بیشتر آجیل مصرف شود و منظور از آجیل، تخمه‌های هندوانه، آفتاب‌گردان و هم‌چنین مغزهای پسته و بادام است. در حقیقت، باید همیشه برای تغذیه خود برنامه داشت و حتی به صورت مداوم، درصدد جبران خطاهای تغذیه‌ای برآمد.

جبران؟
بله. جبران؛ به این معنی که اگر پیش از صرف نهار، شیرینی میل کردیم که فکر می‌کنیم اضافه بوده و نباید آن را می‌خوردیم، از مواد نشاسته‌ای نهار خود کم کنیم و اگر پس از نهار شیرینی خوردیم، از مقدار شام خود بکاهیم. خلاصه، همیشه باید راه‌های جبرانی را برای دریافت مواد غذایی خود در نظر بگیریم و بنابراین، برای خورد و خوراک خود برنامه داشته باشیم.

شما معتقدید تغییر فصل در اضافه وزن تأثیر به خصوصی ندارد؟
در حقیقت، تغییر فصل بی‌تأثیر نیست اما منظور این است که تغییرات عمده وزنی از طریق خوراک و برنامه نداشتن برای خوردن اتفاق می‌افتد. مثلا میوه‌های تازه در این فصل حاصل می‌شوند و خوردن آن‌ها عالیست ولی آنچه بد است، این است که در ایامی که تعطیل هستیم و به تفریح می‌پردازیم، زیاد از حد بخوریم.

شما توصیه می‌کنید که ما هر روز کالری خوراک‌های خود را بسنجیم؟
در واقع، کالری‌سنج قوی نداریم و باید بگویم که نرم‌افزارهایی که این کار را انجام می‌دهند، خیلی قوی نیستند و به آن‌ها اعتماد و اعتباری نیست. مهم این است که ما رفتارهای غذایی خود را اصلاح کنیم و در وهله اول، غذاهای کم‌چرب و کم‌شیرینی مصرف کنیم.

این باور که فصل بهار، میزان خواب را در افراد افزایش می‌دهد بسیار شایع است. این مسأله در افزایش وزن دخیل است؟
اگرچه طبیعت فصل بهار کمی خواب‌آور است اما خواب در این فصل آن‌قدر افزایش نمی‌یابد که باعث افزایش وزن شود. در واقع این تغییر فصلی تأثیر مستقیمی بر روی چاقی ندارد.

آقای دکتر، چاقی در ایران در چه وضعیتی قرار دارد؟
چاقی در همه جهان رو به گسترش است و در ایران نیز به همین نسبت در حال افزایش است. متأسفانه در ایران درصد چاقی به‌ویژه در زنان بسیار بالاست و عوارض چاقی بسیار فراوان است؛ عوارضی مانند بیماری‌های قلبی- عروقی، دیابت و... که خیلی شایع هستند. بنابراین، چاقی امروزه به یکی از معضلات بزرگ در تمدن و جوامع بشری تبدیل شده است. وقتی زندگی‌ها ماشینی شده، غذاها چرب‌تر شده و فست‌فودها فراوان می‌شوند، افزایش میزان ابتلا به چاقی امری اجتناب‌ناپذیر است.. متأسفانه در حال حاضر، چاقی در کودکان خیلی شایع شده است که منجر به بروز عوارض خاص و مشکل‌آفرینی می‌شود. در گذشته دیابت در کودکان به این حد مشاهده نمی‌شد که اکنون دیده می‌شود و دلیل مستقیم آن چاقی است.

و خطرناک‌ترین عارضه ناشی از چاقی؟
متأسفانه مهم‌ترین عامل مرگ و میر در حال حاضر، بیماری‌های قلبی عروقی است که چاقی عامل اصلی آن‌هاست. دیابت هم یکی از عوامل قطع عضو و عاملی برای ابتلا به بسیاری دیگر از بیماری‌هاست که باز هم از چاقی نشی می‌شود. باید بگویم تقریبا هیچ مشکلی در بدن نمی‌یابید که چاقی بر روی آن اثر نگذاشته باشد. در حقیقت، به حتم می‌توان گفت که چاقی اُمّ الامراض است. در همه این بیماری‌هایی که اکنون در دنیا مطرح‌اند، اگر وزن کاهش یابد می‌توان راهبرد بهتری برای درمان در پیش گرفت؛ حتی در سرطان.
این ناراحت‌کننده است که بیش از 25 درصد از کودکان چاق هستند و این چاقی در کودکان، پیش‌درآمدی برای ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، بیماری‌های قلبی و مخصوصاً نارسایی‌های کبدی در دهه‌های آینده هستند که بسیار هم خطرناکند.

و رفتار غذایی درست چگونه است؟
ببینید در طول روز، هر فرد باید 3 یا 4 وعده میوه، 3 یا 4 وعده سبزیجات و به اندازه سیری خود غذاهای پروتئینی و گوشت مصرف کند؛ البته گوشت کم‌چرب. از قندها به ویژه قندهای تصفیه شده بپرهیزد. نوشابه‌های گازدار ننوشد و برنامه‌ غذایی منظمی داشته باشد. پنج گروه غذایی شامل سبزیجات، میوه، گوشت، لبنیات و غلّات را به طور متعادل در رژیم غذایی خود بگنجاند و از همه مهم‌تر اینکه مقدار غذای مصرفی وی در حد نیاز بدن‌شان باشد.

و توصیه نهایی شما؟
مراقب رفتارهای تغذیه‌ای خود در عید نوروز باشید. غذای سالم استفاده کنید و فست‌فودها را به صورت حداقلی میهمان سفره‌های‌تان کنید و حتما مواظب مقدار چربی و شیرینی مصرفی خود باشید. نوروز خوبی داشته باشید.

باید بگویم تقریبا هیچ مشکلی در بدن نمی‌یابید که چاقی بر روی آن اثر نگذاشته باشد. در حقیقت، به حتم می‌توان گفت که چاقی اُمّ الامراض است.
تاریخ درج: ۱۳۹۷/۱۲/۲۱
تعداد بازدید : 402

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: