تشخیص و درمان به موقع مشکلات ریوی از میزان ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌کاهد

تشخیص و درمان به موقع مشکلات ریوی از میزان ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌کاهد
در سومین کنفرانس ادواری پرستاری بیمارستان رضوی مطرح شد: تشخیص و درمان به موقع مشکلات ریوی از میزان ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌کاهد.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی بیمارستان رضوی، سعید عسگرزاده بجستانی، مدیر پرستاری بیمارستان رضوی در حاشیه سومین کنفرانس ادواری پرستاری بیمارستان رضوی که با حضور 100 پرستار و سرپرستار از بیمارستان‌های مختلف مشهد برگزار شد، عنوان کرد: بیماری‌های مزمن ریوی مانند برونشیت‌های مزمن، چهارمین علت مرگ و میر در دنیا محسوب می‌شود.
وی افزود: مصرف دخانیات، آلودگی هوا و بالا رفتن سن جامعه علل اصلی این بیماری‌ها بوده و مشکلات تنفسی در سوابق فامیلی افراد نیز در کنار این علل از دلایل ابتلا به بیماری‌های ریوی است.
عسگرزاده اظهار کرد: متأسفانه این بیماری‌ها برای جامعه ایران نیز از فاکتورهای خطر مرگ و میر محسوب شده و تشخیص و درمان به موقع آن می‌تواند در کسب نتایج مطلوب درمانی راهگشا باشد.
وی با اشاره به نقش مهم و مؤثر کادر درمان در مواجهه با این دست از بیماری‌ها، ادامه داد: کادر درمان به ویژه پرستاران باید عوامل و علائم خطر را به خوبی بشناسند. متأسفانه علائم و نشانه‌های این بیماری‌ها مانند سرفه‌های مزمن و طولانی مدت، تنگی نفس و افزایش خلط در راه تنفس در فازهای اولیه، خیلی مهم جلوه نکرده و مجاب کننده افراد برای مراجعه به پزشک نیستند.
عسگرزاده بیان کرد: در واقع، افراد بالای 40 سالی که فاکتورهای خطر مذکور را داشته و چنین علائمی را در خود مشاهده می‌کنند باید حتما به موقع به پزشک متخصص مراجعه کنند.
وی تصریح کرد: محیط بیمارستان برای افرادی که با علل و علائم مشکلات ریوی بستری هستند، بسیار حائز اهمیت بوده و از سوی دیگر، آموزش در این میان اهمیت فراوانی دارد تا افرادی که در معرض خطر هستند، در صورت مشاهده علائم فوق، سهل‌انگاری نکرده و در ساعات اولیه به پزشک مراجعه کنند.
عسگرزاده هشدار داد: معمولا این بیماری‌های مزمن ریوی با بیماری‌های دیگر همراه می‌شوند و عمده بیماری‌هایی که بر روی این مشلات و اختلالات سوار می‌شوند، بیماری‌های قلبی است که به احتمال خیلی زیاد و به‌تدریج افراد را دچار عوارض قلبی فراوانی می‌کند.
وی در خصوص راه تشخیص این بیماری‌ها متذکر شد: در صورت بروز علائم، این اختلالات به راحتی و آسانی با تست‌های اسپیرومتری قابل تشخیص خواهند بود. بنابراین توصیه می‌شود افراد در صورت مشاهده هر کدام از این علائم، این تست را انجام دهند.
گفتنی است، در این کنفرانس ادواری که به دنبال دو کنفرانس پیشین در ماه‌های فروردین و اردیبهشت با موضوع‌های «مراقبت‌های پرستاری در بیماری‌های سیستم اعصاب(سکته مغزی)» و «مراقبت‌های پرستاری در بیماری‌های سیستم اعصاب(نارسایی قلبی)» برگزار شد، مباحث دیگری نظیر فیزیولوژی و پاتولوژی بیماری‌های مزمن ریوی و علائم خطر، شواهد بیماری و مراقبت‌های پرستاری از این بیماران میان شرکت‌کنندگان به بحث و بررسی گذاشته شد.
تاریخ درج: ۱۳۹۸/۰۴/۰۱
تعداد بازدید : 317

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: