آغاز تولید رادیو دارو در بخش پزشکی هسته ای بیمارستان رضوی

آغاز تولید رادیو دارو در بخش پزشکی هسته ای بیمارستان رضوی
تشخیص و درمان بسیاری از تومورهای سرطانی نظیر تومورهای مغز، تیروئید، استخوان و پروستات نیازمند استفاده از روشهای پرتونگاری می‌باشد. یکی از این روشها PET اسکن می‌باشد. برای انجام این روش و همچنین درمان بعضی از سرطانها نظیر سرطان پروستات نیاز به استفاده از رادیوداروهای متفاوتی نظیر FDG و PSMA و FLT می‌باشد.
بیمارستان رضوی مشهد با کمال مسرت به اطلاع می‌رساند با استعانت از خداوند متعال و توجهات حضرت امام رضا(ع)، علیرغم تمامی تحریمها و سایر مشکلاتی که برای دستیابی به این تکنولوژی پیشرفته تشخیصی ـ درمانی وجود داشت، در تاریخ پنج‌شنبه 6/12/94 موفق به راه‌اندازی دستگاه شتاب‌دهنده حلقوی و به دنبال آن تولید رادیو دارو در این بیمارستان شده است. این دستگاه با استفاده از انرژی الکترومغناطیس ذرات باردار شتاب‌دار تولید می‌کند. این ذرات طی فرایندهای مختلف به رادیوایزوتوپ‌های با نیمه عمر کوتاه که برای انجام PET اسکن ضروری می‌باشد تبدیل می‌شوند. علاوه بر دستگاه سیکلوترون، هات سل‌ها و آزمایشگاه کنترل کیفی و تجهیزات وابسته به آن نیز که برای ایمنی بیماران نقش حیاتی را باز می‌کنند، راه‌اندازی شده است. یاد‌آور می‌شود آزمایشگاه کنترل کیفی یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد سیکلوترون بیمارستان رضوی است.
در این راستا 4 بیمار با رعایت کلیه ضوابط و استانداردهای جهانی، با تزریق رادیوایزوتوپ تحت PET اسکن قرار گرفتند. مراحل نصب، راه‌اندازی و کنترل سیستم پیچیده و پیشرفته فوق توسط متخصصین ایرانی و با همکاری تیم‌های تخصصی از آلمان، اتریش و ایتالیا انجام گرفت. در حال حاضر سیستم تولید رادیوداروها در بیمارستان رضوی مشهد به طور فعال در خدمت هموطنان گرامی می‌باشد. در حال حاضر سیکلوترون بیمارستان توانایی تولید داروی مورد نیاز برای سایر مراکز PET اسکن کشور را دارد و آمادگی دارد در این راستا با وزارت محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سایر ارگان‌ها همکاری نماید.
بی‌شک راه‌اندازی دستگاه‌های فوق بدون حمایت‌های مداوم تولیت فقید آستان قدس رضوی آیت ا... واعظ طبسی(ره) و تدبیر و پیگیری مسئولین آستان قدس رضوی و به خصوص جناب آقای مهندس عزیزیان مقدور نبود.
بطور حتم دعای خیر تمامی بیماران و خانواده‌های آنها که با راه‌اندازی این دستگاه بهبود می‌یابند توشه آخرت تمامی متولیان آن خواهد بود. اکنون 10 روز پس از تولید دارو و تکرار پروسه تولید رادیو‌دارو و اطمینان از کیفیت داروی تولیدی بیمارستان رضوی از تمامی کسانی که با مساعی خود در این راه کمک نموده‌اند، قدردانی و تشکر می‌کند.
تاریخ درج: ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
تعداد بازدید : 9109

نظرات:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل:
متن: