جراحی موفقیت‌آمیز قلب نوزاد نارس در بیمارستان فوق تخصصی رضوی

بیمارستان رضوی تاکنون جراحی‌های بسیار مشکل، خاص و البته موفقیت‌آمیزی را با تکیه بر توانمندی متخصصان خود در حوزه نوزادان و کودکان صورت داده است.
به‌تازگی عمل جراحی‌ روی قلب یک نوزاد نارس در این بیمارستان صورت گرفته که پیش‌تر تنها در کشورهایی از جمله هند و ترکیه سابقه داشته است در حالی که 8 سال است این جراحی در مشهد مقدس انجام می‌شود.
وجه تمایز این جراحی این است که در مورد نوزادی نارس با وزن بسیار کم صورت گرفته است. از این حیث، نخستین‌بار است که این جراحی در مشهد مقدس و بیمارستان رضوی صورت می‌گیرد. این نوزاد سی‌وسه‌هفته‌ای از جابه‌جایی عروق رنج می‌برد و بستن شریان اضافه قلب این نوزاد به دست متخصصان بیمارستان رضوی مشهد با موفقیت انجام شد.

نوزادی که ۷ هفته زودتر به دنیا آمد
دکتر محسن محور، رئیس بیمارستان رضوی، دراین‌باره می‌گوید: نوزاد جراحی‌شده به‌اصطلاح نارس و در سی‌وسه‌هفتگی به دنیا آمده بود. معمولا نوزاد در چهل‌هفتگی به دنیا می‌آید و درست در همان ۷ هفته است که رشد نهایی خود را شکل می‌دهد.
رئیس بیمارستان رضوی خاطرنشان می‌کند: این نوزاد ۷ هفته زودتر به دنیا آمده و عمل جراحی قلب او در سی‌وسه‌هفتگی صورت گرفته بود. رگ‌های قلب نوزاد تمام جابه‌جا بود اما متخصصان ما با عمل جراحی، آن‌ها را اصلاح کردند. خوشحالیم که در پانزدهمین سال فعالیت بیمارستان رضوی، این عمل سخت را صورت دادیم.

شرایط مساعد نوزاد
محور می‌گوید: ریه این نوزاد آسیب دیده بود و عمل جراحی قلب با ظرافت و دقت بسیار صورت گرفت. امیدواریم در روزهای آینده شرایط ریه نوزاد نیز بهتر شود و زمینه ترخیصش فراهم آید. شرایط عمومی این نوزاد هم‌اکنون بسیار مساعد است. این در حالی است که به دلیل آسیب ریه، تنفس مصنوعی دریافت کرده است.
وی ادامه می‌دهد: بیمارستان رضوی یک بیمارستان مرجع در سراسر ایران به‌ویژه در شرق کشور است. همه تجهیزات موردنیاز هر اتفاق درمانی و تشخیصی در این بیمارستان مهیاست.
وی با اشاره به انجام عمل‌های سنگین قلب در بیمارستان رضوی افزود: از ابتدای سال ۹۹ تا پایان دی، ۶۸۰ حراجی قلب داشته‌ایم. از این تعداد، ۶۵ مورد مربوط به نوزادان و اطفال بوده که شامل مشکلات متعدد با دامنه سنی مختلف بوده است.
دکتر حسین‌زاده، جراح قلب بیمارستان رضوی و جراح این نوزاد، نیز گفت: پس از انجام اکو، با تشخیص جابه‌جایی عروق بزرگ روبه‌رو شدیم و عمل جراحی قلب این نوزاد صورت گرفت.
وی افزود: اکنون پس از 3 روز از عمل جراحی، نوزاد وضعیت عمومی مناسبی دارد و امیدواریم شرایط جدا کردن او از دستگاه تنفس مصنوعی فراهم آید.
 

کمترین آمار فوت ناشی از جراحی
دکتر آذری، رئیس بخش جراحی قلب بیمارستان رضوی، نیز دراین‌باره گفت: عمل‌های قلب صورت‌گرفته در این بیمارستان بسیار متنوع است و از نوزاد دارای ناهنجاری مادرزادی تا پارگی آئورت را شامل می‌شود.
وی اظهار کرد: در مقایسه با مراکز درمانی دیگر، آمار جراحی ما بسیار بیشتر و به همان نسبت، آمار فوت و مرگ‌ومیر بسیار کم است. در بخش مراقبت‌های قلب نیز بیمارستان عملکرد بی‌نظیری به ثبت رسانده است.

پانزدهمین سالگرد افتتاح بیمارستان فوق تخصصی رضوی

جشن پانزدهمین سالگرد افتتاح بیمارستان فوق تخصصی رضوی با حضور ریاست محترم بیمارستان فوق تخصصی رضوی و جمعی از مدیران و مسئولین بیمارستان فوق تخصصی رضوی در سالن همایش ها برگزار گردید.

آیین نکوداشت و تجلیل از بازنشستگان بخش کت لب در بیمارستان فوق تخصصی رضوی برگزار شد

مراسم تجلیل از زحمات و خدمات بی شائبه و صادقانه  بازنشستگان کت لب بیمارستان فوق تخصصی رضوی  با حضور ریاست محترم بیمارستان فوق تخصصی رضوی ، مسئول فنی و ایمنی بیمار و مدیر داخلی، مدیر آموزش و پژوهش و مدیر پرستاری و همچنین پزشکان متخصصان و پرستاران و  کارکنان  بخش کت لب  در محل سالن اجتماعات بیمارستان  برگزار شد.

دکتر محسن محور مدیر عامل بیمارستان ضمن خوشامدگویی به مدعوین از زحمات  ارزشمند و ایثارگری  پرستاران بازنشسته کت لب  و خدمات ارزنده  ایشان تقدیر و تشکر نمودند.

در پایان از همکاران بازنشسته با اهدای لوح و هدایایی به رسم یادبود تقدیر بعمل آمد. 

فراخوان اخذ مشاور ذیصلاح

اطلاعیه

حسب مصوبه ی هیات مدیره ی محترم بیمارستان رضوی در جهت اهداف عالیه ی آستان قدس رضوی،  نسبت به اخذ مشاور ذیصلاح با سابقه بیمارستانی جهت طراحی، مشاوره و مدیریت پیمان مربوط به پروژه احداث مرکز تشخیص درمان ناباروری در راستای حمایت از مادران نابارور اقدام می نماید.

از واجدین شرایط دعوت به عمل می آید تا نسبت به دریافت مشخصات تکمیلی پروژه از تاریخ 1399/11/1 به مدت دوهفته  به صفحه ی اطلاعیه فراخوان در سایت بیمارستان مراجعه و یا با شماره تلفن 05136004555 تماس حاصل نمایند.

رئیس بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی: پرستاران با ایثار و همت مهربانانه خود کشور را بیمه کردند

رئیس بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی گفت: پرستاران با ایثار و همت مهربانانه خود کشور را بیمه کردند.

به گزارش آستان‌نیوز، مالک رحمتی با حضور در میان جمعی از سرپرستاران بیمارستان رضوی ضمن تبریک به مناسبت سال‌روز ولادت حضرت زینب کبری(س) و گرامیداشت مقام پرستاران و ابلاغ قدردانی تولیت معزز آستان قدس رضوی از این قشر زحمت‌کش، عنوان کرد: حقیقتا این ایده که سالروز ولادت حضرت زینب کبری(س) به‌عنوان روز پرستار نام‌گذاری شود بسیار هوشمندانه و دقیق بوده است چراکه وقتی به زندگی سرتاسر نور و ایثار آن حضرت می‌نگریم، به ویژگی‌های نابی دست می‌یابیم که ناشی از زمان‌شناسی، تصمیم و اقدام به موقع  آن حضرت بوده است.

وی افزود: آن حضرت در زمان وقوع حوادث با منطقی درست و دقیق تشخیص می‌دهند که کنار برادر و امام زمان خود باشند که این تشخیص بسیار بهنگام و دقیق بوده است. در شرایط حساس قبل از حرکت و حین حرکت کاروان کربلا، شب و عصر عاشورا و نهایتا در طول دوران اسارت، آن حضرت هم‌چون پرستاری مهربان آگاه و هوشمند در کنار کاروان بودند و همه شرایط را کنترل می‌کردند تا دشمن فرصت ضربه زدن پیدا نکند و پیام قیام امام حسین(ع) به صحّت و سلامت به گوش جهانیان برسد.

دکتر رحمتی گفت: سومین رفتار مدیریتی این بانوی فرهیخته اسلام در عصر عاشورا رقم می‌خورد؛ آن هم در زمانی که آن جنایت تاریخی به بدترین شکل رخ داده و در نهایت در مراسم یزید در شام نیز با بیان جمله «ما رأیت الا جمیلا» طوری بحران را مدیریت می‌کنند که تاریخ هم‌چنان در برابرش سر تعظیم فرود آورده است.

وی با بیان اینکه پرستاری ایشان در همان سطح قدم به قدم با هوشیاری هوشمندی و زمان‌شناسی و عمل بهنگام مقابل بسیاری از فتنه‌ها همراه بوده است، اذعان کرد: پرستاران عزیز در کشور ما نیز امروز اثبات کرده‌اند که حقیقتا به حضرت زینب کبری(س) تأسی کرده و صحنه‌هایی از ایثار را به نمایش می‌گذارند و خستگی نمی‌شناسند و شبانه‌روزی با روحیه قوی، جهادی، با صبر و حوصله و مهربانی و دلسوزی در کنار بیماران هستند و جهاد می‌کنند و تاریخ این رشادت‌های خالصانه را فراموش نخواهد کرد.

دکتر رحمتی متذکر شد: در واقع، پرستاران زن و مرد ما تمام‌قد با فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی بار دیگر این کشور را بیمه کردند و اگر این فرهنگ نبود، قطعا صدمات بیشتری به کشور وارد می‌شد. پرستاران عزیز ما امروز اثبات کرده‌اند که باید پای کار مردم ایستاد و با همکاری و هم‌افزایی بر همه مشکلات فائق آمد.

وی تصریح کرد: پرستاران این مرز و بوم در بحرانی‌ترین شرایط که بسیاری از مردم سردرگم بوده‌اند و از مدیریت امور به دلیل ترس از جان شانه خالی می‌کردند، در صحنه حضور داشته و خط مقدم جبهه سلامت را با صلابت و مقاومت تمام حفظ کرده‌اند و یک بار دیگر ایثار اجتماعی را به نمایش گذاشتند.

دکتر رحمتی با اشاره به اینکه تقویت و ترویج و توسعه بین نسلی این فرهنگ و ایثار اجتماعی در همه عرصه‌ها نسخه نجات‌ بخش کشور است، عنوان کرد: فعالیت‌های کادر درمان در بیمارستان رضوی با مدیریتی هوشمند و با تدبیر صورت می‌پذیرد و مدیر باسابقه و شایسته این مرکز درمانی، اخبار خوشی را برای مردم مشهد به ارمغان آورده و خدمات ارزنده‌ای را در این مدت در توسعه کیفی و کمی خدمات داشته‌اند که قابل تقدیر است.

وی هم‌چنین گفت: برخی اقدامات بی‌سابقه در حوزه جراحی قلب کودکان تازه متولد شده در این مرکز انجام می‌شودکه مایه مباهات مجموعه آستان قدس رضوی است و این مصداق بارز «ما می‌توانیم» است که این بیمارستان با داشتن پزشکان و پرستاران حاذق از خود بروز داده‌اند.

وی افزود: بیمارستان رضوی در نوع خود در بسیاری از موارد در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد و این آرمان‌‌گرایی و حرکت به سمت قله‌های تعالی و پیشرفت نباید کند یا متوقف شود و به همین منظور، مدیرعامل این بیمارستان را به‌ جهت سابقه درخشان ایشان در مدیریت بیمارستانی به‌عنوان مدیر گروه سلامت و درمان بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی منصوب کرده‌ایم تا با حفظ زنجیره ارزش این گروه و مؤسسات تابعه آن، مؤسسات فعال در این زمینه را بهره‌ور کرده و شاهد زنجیره ارزشی کارآمد و اثربخش در گروه سلامت و درمانی آستان قدس رضوی باشیم.

دکتر رحمتی اظهار کرد: با عملیاتی شدن این تصمیم کارشناسی شده امیدواریم با ارتقاء سطح علمی مؤسسات تابعه که در شهرهای مختلف احداث و راه‌اندازی شده، شاهد تحول اساسی و رشد و تعالی آن‌ها باشیم.

رئیس بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی با نوید اینکه به زودی شاهد اخبار خوشی در حوزه تولید کیت‌های تشخیصی و مراقبت‌های ویژه درمانی در زمان کرونا خواهیم بود، بیان کرد: امیدوارم دراین گروه فعالیت‌ها را به حد استاندارد خود رسانده و بتوانیم در سال آینده گزارش قابل توجهی از فعالیت‌های شاخص این گروه به مردم عزیز ارائه دهیم.